BIP
16 JAROCIŃSKI BATALION REMONTU LOTNISK
AKTUALNOŚCI
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
06.08.2018
Żołnierze 16. batalionu remontu lotnisk, po raz pierwszy w swojej historii wykonali uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ceremonia odbyła się w niedzielę 5 sierpnia.

Uroczysta zmiana posterunku honorowego rozpoczęła się tuż przed południem przy Grobie Nieznanego Żołnierza to oddanie należnego hołdu wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce za Ojczyznę. W okresie okupacji hitlerowskiej był on symbolem oporu wobec najeźdźcy, przypominającym o obowiązkach żołnierskich.
Zmiana warty odbywa się w każdą niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Służba wartownicza w najważniejszym miejscu pamięci narodowej i bohaterskiego czynu zbrojnego polskiego żołnierza ma wartość niemierzalną. Bezsprzecznie stanowi dowód wdzięczności poległym w walce o Ojczyznę. Jest pełniona z zachowaniem zasad normujących służbę wartowniczą, ze zmianami posterunku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak szczególny charakter nadawany jest poprzez oprawę ceremonialną jedynie niedzielnej zmianie.
Paulina Pilarczyk


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych