BIP
16 JAROCIŃSKI BATALION REMONTU LOTNISK
AKTUALNOŚCI
Rezerwiści ramię w ramię z żołnierzami batalionu na nocnych zajęciach.
14.06.2018
Od 4 czerwca w batalionie szkolą się rezerwiści. Jednym z elementów ćwiczenia był udział w nocnych zintegrowanych zajęciach taktyczno-inżynieryjnych na Ośrodku Szkolenia Inżynieryjno-Saperskiego w Witaszycach.

Głównymi celami zajęć zintegrowanych na temat „Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (bytowanie)” była nauka technik bytowania w sytuacji izolacji, doskonalenie umiejętności  realizacji marszu ubezpieczonego z elementem unikania oraz realizacji marszu na azymut, wg. mapy wraz z odczytywaniem i podawaniem współrzędnych w systemie UTM.
W ramach zajęć żołnierze pododdziałów batalionu wraz z żołnierzami rezerwy zostali podzieleni na drużyny, które po zdobyciu wyznaczonych punktów na trasie marszu Jarocin – Witaszyce wykonywały ogniska typu Dakota, realizowały test rozpalania ognia oraz doskonalili składanie meldunków sytuacyjnych przy wykorzystaniu radiostacji. Po zajęciu rejonu  na Ośrodku Szkolenia Inżynieryjno-Saperskiego w Witaszycach przystąpili do wykonywania schronień przeznaczonych na nocne bytowanie. Po krótkim odpoczynku i kolacji, żołnierze poznali różne rodzaje ognisk i wykonywanych na nich potraw survivalowych, szczegóły realizacji marszu na azymut, czy zachowania się podczas podebrania przez siły własne w sytuacji izolowanego personelu. 
Zajęcia zakończyły się o świcie sprawdzeniem zdobytych w ramach szkolenia umiejętności, działania drużyny podczas podebraniem przez siły własne po nocnym bytowaniu w warunkach izolacji.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych