BIP
16 JAROCIŃSKI BATALION REMONTU LOTNISK
AKTUALNOŚCI
Pamięci Weteranów.
29.05.2018
Od lat 50. XX wieku ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w misjach zagranicznych. Podczas służby poległo 118 Polaków, a 7 tysięcy ma status weterana lub poszkodowanego. Z myślą o nich w 2012 roku ustanowiono 29 maja Dniem Weterana.

Dzień Weterana to święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. Inaczej ujmując, to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy w trakcie pełnienia służby poza granicami państwa musieli dać z siebie bardzo wiele. To dzień, należnego Im szacunku i wsparcia tych, którzy przelali krew.
 Co roku, 29 maja żołnierze 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk pamiętają o mundurowych, sławiących swoją odwagą, imię Wojska Polskiego poza naszą Ojczyzną. Tego dnia uwaga wszystkich skupia się szczególnie na pamięci o poległym w 2009 r. na misji w Afganistanie, kpt. Danielu Ambrozińskim, pochodzącym i pochowanym w Jarocinie. 
Daniel Krzysztof Ambroziński był żołnierzem 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną. W V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w randze porucznika. Zginał 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel (dystrykt Adżiristan w północno-zachodniej części "polskiej" prowincji Ghazni). Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana.
Hołd tak zasłużonemu żołnierzowi złożyła delegacja 16. batalionu remontu lotnisk oraz delegacja z WKU Kalisz.
st. szer. HUNOLD


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych