BIP
16 JAROCIŃSKI BATALION REMONTU LOTNISK
AKTUALNOŚCI
Obchody Dnia Sybiraka.
19.09.2017
18 września, w samo południe, przy Krzyżu Martyrologii, który znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Jarocinie, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.

Hołd ofiarom martyrologii oddali przedstawiciele Gminy Jarocin z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele, wojska, szkół, związków kombatanckich, rodziny sybiraków oraz mieszkańcy osiedla 700-lecia.  Do Jarocina przyjechał także przewodniczący wielkopolskich struktur Solidarności - Jarosław Lange. O uroczystą oprawę ceremonii zadbała przewodnicząca jarocińskiego Związku Sybiraków Maria Biadaszkiewicz, która podkreśliła kilka najważniejszych faktów historycznych związanych z wywózkami Polaków na Sybir.

Krzyż Martyrologii  na os. 700-lecia wykonany został przez braci Władysława i Mieczysława Makarewiczów przy dużej pomocy Leona Tyrakowskiego. Pomnik ufundowano w 2004 roku w hołdzie zmarłym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ofiarom stalinizmu i II wojny światowej. Ramiona krzyża są podtrzymane przez tory kolejowe, gdyż w przeszłości wielu Polaków zostało takim właśnie transportem wywiezionych do różnych miejsc wygnania i śmierci. Nad pasyjką, pochodzącą z krzyża zniszczonego podczas okupacji, umieszczono orła w koronie z wizerunkiem Maryi.
 
Źródło: UM Jarocin
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych